Najnovija procjena napretka zemalja članica EU u postizanju ciljeva Lisabonske strategije pokazuju da, kako se i očekivalo, ključni ciljevi do sada nisu ispunjeni. Međutim, Hrvatska i Crna Gora su postigle bolje rezultate od najniže rangiranih zemalja članica. Štoviše, Makedonija i Turska su nadmašile Bugarsku, najniže rangirane EU države.

Studija svjetskog gospodarskog foruma je peti i konačni pregled dvogodišnjeg niza u kojem se procjenjuje napredak koji je postigla pojedina država članica EU u dugoročnim ciljevima Lisabonske strategije gospodarskih i strukturalnih reformi. Osim procjene napretka 27 postojećih članica EU, također se uzimaju u obzir konkurentnosti EU kandidata i potencijalnih kandidata.

Osam Lisabonskih smjernica 2010 su:

1.Kreiranje informacijskog društva za sve
2.Razvoj europskog područja za inovacije, te istraživanje i razvoj
3.Liberalizacija (završetak jedinstvenog tržišta, državne potpore i potpuno tržišno natjecanje)
4.Gradnja mrežnih industrija
5.Kreiranje učinkovite i integrirane financijske usluge
6.Unaprijeđivanje poslovnog okruženja
7.Porast socijalne uključenosti
8.Jačanje održivog razvoja

Nordijske zemlje su najjači europski izvođači na području inovacija, s obzirom na njihove tvrtke, agresivnosti u usvajanju novih tehnologija i njihovih razina potrošnje na R & D, te visok stupanj suradnje između sveučilišta i privatnog sektora u istraživanju. Doista, u smislu “izlaznih inovacija”, one se ubrajaju među najviše stope patentiranja po stanovniku u svijetu.

Izvori: World Economic Forum web stranice, pristup 15. svibnja 2010.

Povezani izvori:

* The Lisbon Review 2010 [document]

* News from Croatia – from the WBC-INCO.NET Journal [news archive]

Source of news: http://www.wbc-inco.net/object/newsarchive/84603.html