Molimo Vas da u nastavku potražite vijesti iz Hrvatske koje su prikazane u posljednjoj WBC-INCO.NET listi.
1) ASHE: Nova strategija za 2010. do 2014
2) Potpisani su novi REGPOT projekti
1) ASHE: Nova strategija za 2010. do 2014.
Od svog osnutka, Agencija za znanost i visoko obrazovanje (ASHE) aktivno je sudjelovala u širokom rasponu intervencija usmjerenih na promjene i reforme u području osiguravanja kvalitete u znanosti i visokom obrazovanju. Njezin zadatak je provesti različite postupke vanjskog ocjenjivanja kvalitete visokog obrazovanja i znanosti u cilju kontinuiranog praćenja i pružanja savjeta za osiguranje kvalitete stručnjacima i članovima visokih učilišta i znanstvenih organizacija u cilju poboljšanja kvalitete njihovih aktivnosti.
ASHE je sada osmislio strategiju za svoje aktivnosti za razdoblje od 2010 do 2014. Godišnja revizija provedbe aktivnosti vezanih uz pojedinačne ciljeve služit će za praćenje uspjeha cijele strategije. U okviru ove strategije, istiću se dva opća strateška cilja.
Postavljanjem strateškog cilja za osiguranje kvalitete i razvoja u znanosti i visokom obrazovanju, ASHE dugoročno planira ostvariti ciljeve vezane za svoje sudjelovanje u kreiranju politike, nacionalnih smjernica i kulture kvalitete u znanosti i visokom obrazovanju u Hrvatskoj. U vezi toga, ASHE smatra posebno relevantnim za razvoj unutarnje kulture kvalitete nastavak razvoja Nacionalnog informacijskog sustava za znanost i visoko obrazovanje, kao i uspostavu nacionalne mreže osiguranja kvalitete za svoje članice.
U sklopu strateškog cilja razvoja svoje nacionalne i međunarodne prepoznatljivosti i pouzdanosti, ASHE postavlja postizanje dugoročnih ciljeva povezivanja nacionalne mreže osiguranja kvalitete s međunarodnom mrežom osiguranja kvalitete u visokom obrazovanju, te razvijanje i unapređivanje suradnje sa sličnim agencijama u Europi, te na globalnoj razini.
U vezi toga, važno je pridružiti se europskom udruženju za osiguranje kvalitete u visokom obrazovanju (ENQA) i upisati u Europski registar za osiguranje kvalitete za visoko obrazovanje (EQAR) u najkraćem mogućem roku, kao dio kontinuiranog napora kojim se poboljšava pouzdanost ASHE.
2) Potpisani su novi REGPOT projekti
Ovog ljeta potpisana su dva REGPOT projekta iz Hrvatske.
Prvi je “TransMedRi” projekt koji je nagrađen u okviru EU-FP7-REGPOT programa, a kojem je cilj jačanje istraživačkog potencijala Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci za transnacionalna istraživanja u biomedicini, osobito u području zaraznih i kancerogenih bolesti.
Ciljevi projekta uključuju blisku suradnju između nekoliko osnovnih i kliničkih istraživačkih grupa, zapošljavanje nekoliko iskusnih istraživača iz inozemstva, osnivanje novih laboratorija i bio-banke, obuku mladih istraživača u stranim laboratorijima, organiziranje više tečajeva i nabavku znanstvene opreme. Projekt će biti podržan od strane Europske komisije s 1.853.941 € tijekom 36 mjeseci.
The second project is Particle Detectors. This project aims to improve the development of detector systems and testing capabilities of the nuclear and particle physics laboratories of the Ruđer Bošković Institute (RBI), in order to satisfy the demands of these modern experiments. Novel detectors and instrumentation will be acquired. Partnerships with seven European institutions that possess exceptional know-how will be strengthened, and experienced researchers exchanged with them. Thematic workshops will be organised.
Drugi projekt se odnosi na razvoj detektora čestica. Ovom projektu je cilj unaprijediti razvoj detektora sustava i testiranje u sklopu istraživanja nuklearne fizike i čestica u laboratoriju Instituta Ruđer Bošković (IRB), kako bi se udovoljilo modernim zahtjevima kod takvih eksperimenata. Nabaviti će se najnoviji detektori i prateći instrumenti. Ojačati će se partnerstvo sa sedam europskih institucija koje posjeduju potrebno znanje, i razmjenjivati će se iskusni znanstvenici.
U sklopu projekta organizirati će se tematske radionice i angažirati kvalificirani znanstvenici koji će poboljšati istraživački kapacitet i integrirati ga u postojeće aktivnosti. Realizacija ovog projekta će imati sinergijski učinak, što će rezultirati izgradnjom sustava visoko kvalitetnog detektora čestica, a time i poboljšanje performansi za sudjelovanje u velikim europskim eksperimenatima iz područja fizike.
Nadograđen objekt će biti jedinstven u Hrvatskoj s potencijalnim koristima za širu znanstvenu zajednicu, uključujući nacionalna sveučilišta i industriju. Buđet projekta iznosi 1.319.538 €.