Istraživanje dvojice doktoranta sa Sveučilišta Victoria pokazao je napredan učinak tehnologije koja kombinira vunu sa zlatom i srebrom, te stvara novu paletu višefunkcionalnih tkanina.
Dr. Fern Kelly i dr. Kerstin Burridge su paralelno završili istraživačke projekte kojim su istraživali način ugradnje malih nanočestica zlata i srebra u novozelandsku vunu, što je rezultiralo šarenom tkaninom koja je i funkcionalno i estetski iskoristiva. Dr. Kelly je radio sa srebrnim nanočesticama, a dr. Burridge sa zlatnim.
Kada su plemeniti metali svedeni na nanostupanjske veličine (nanočestica je jedan milijarditi dio metra u promjeru), oni raspršuju svjetlost u raznim bojama pa se kod srebra pojavljuju boje poput žute, narančaste, ružičaste i ljubičaste, a kod zlata široki opseg boja u sjajnim nijansama.
To znači da se tekstil u mnogim bojama može izraditi bez korištenja tradicionalnih i uglavnom sintetičkih bojila, dodajući održivost ovoj inovaciji.
Ponovljeno ispitivanje Dr. Kelly i Burridge pokazalo je da zlato i srebro povezani s vunom imaju vrlo jaku vezu, što tekstilu daje vrlo postojanu boju i osigurava da ne blijedi na svjetlu ili kod ponovnih pranja.
Osim toga, tekstilni proizvodi koji uključuju nanočestice srebra imaju jaka antimikrobna svojstva što znači da štite od bakterija i nametnika, kao npr. ličinki moljaca, koje se često nalaze u vunenim tepisima. Ovako dorađene tkanine također smanjuju sakupljanje statičkog elektriciteta. Dr. Kelly kaže da se značajan potencijal za korištenje srebrne vune nalazi u raznim komercijalnim aplikacijama. “Tražimo prednosti u primjeni kod vlakana za tepihe te također za presvlake u zrakoplovima i javnom prijevozu, odnosno na mjestima gdje se tekstil mnogo koristi, a nije ga praktično stalno čistiti.”
Ostale mogućnosti uključuju zavoje i odjeću, kao što su čarape i sportska odjeća, gdje će anti-mikrobna svojstva smanjiti miris. Početno ciljano tržište za zlatnu vunu su modni dodaci u području visoke mode, tkanine i podne obloge. Iako su tkanine sa srebrom ili zlatom oko 100 puta skuplje od vune s organskim bojama, postoji interes za stvari kao što su šalovi, odjeća i ekskluzivni luksuzni tepisi za rezidencije, hotele ili super jahte.
r. Burridge kaže da će se kapacitet razvijati a trenutno se proizvodi dvije serije po deset kilograma zlatne vune. Druga inicijativa je od studenata iz Massey University koji su sudjelovali u natjecanju za dizajn ženske modne odjeće čija je značajka zlatna vuna. “Bilo je fantastično imati kreativne umove na istraživanju mogućnosti”, kaže dr. Burridge.
Profesor Jim Johnston iz Victoria school fizičke i kemijske znanosti nadgleda Kernovo i Kerstino istraživanje i vodeću komercijalizaciju za ono što on naziva ‘prva na svijetu’ tehnologija. “To je bilo ogromno tržište prihvaćano od samog početka.” Wow “je ono što ljudi iz cijele industrije vune kažu kad vide ono što radimo kako bismo dodali značajnu vrijednost za Novo Zelandsku vunu.”
Izumitelji-profesor Johnston, dr. Kelly, dr. Burridge i dr. Aaron Mali su u partnerstvu s proizvođačima vune Novog Zelanda razvili tehnologiju te surađuju s Novozelandskom trgovinom i poduzećima u Londonu i Milanu za mogućnost ulaska na na tržište pletene odjeće visoke mode. I dr. Kelly i dr. Burridge, koji su diplomirali na Victoria sveučilištu u prosincu prošle godine i dalje će biti uključeni u razvoj i komercijalizaciju istraživanja. Tim je radio s apsolventima Massey University na iskorištenju dizajna zlatne merino vune koji će biti prikazan na slobodnoj modnoj reviji otvorenoj za javnost.
Merino Gold modna revija će se održati u Michael Fowler centru što će označiti početak „2011. godina kemije – ‘Velika Slika’“. Na modnoj reviji uslijedit će govor Sir Richard Friend-a sa Sveučilišta Cambridge koji će govoriti o “Istraživanju kreativne napetosti između znanosti i tehnologije”.
Izvor:http://www.sciencealert.com.au/news/20112001-21756.html