Naslov projekta: Alternativni ekološki povoljni procesi i
metode kemijske modifikacije celuloze
Financiranje projekta: Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa
Šifra projekta: 117-1171419-1407
Voditelj projekta: Dr.sc. Drago Katović, red. prof.
Tema 1.3 Modifikacija drva i papira:
Ispitivanja su provedena na referentnim uzorcima jele (Abies alba Mill.) i bukve (Fagus sylvatica L) koji su kemijski modificirani ekološki prihvatljivim neformaldehidnim sredstvima nove generacije. Ova alternativna sredstva koja se odnedavno uvode u praksu za oplemenjivanje tekstilnih proizvoda su polikarboksilne kiseline (Polycarboxylic acid – PCA) i primjenjuju se uz katalizatore na bazi fosfonata Mehanizam njihovog djelovanja odvija se u prvom stupnju putem stvaranja anhidrida između susjednih karboksilnih grupa, dok u slijedećem stupnju anhidrid reagira sa celuloznim hidroksilom i daje estersko umreženje visoke stabilnosti i postojanosti.
Dimenzionalna stabilnost ovako modificiranog drva ispitana je metodom volumnog bubrenja i izražena je pomoću parametra učinkovitosti smanjenja bubrenja (USB). Postignuti rezultati su pokazali da limunska kiselina (Citric acid – CA) daje poboljšanu dimenzionalnu stabilnost i smanjeno volumno bubrenje.
Drugi dio ispitivanja proveden je u suradnji s istraživačima Grafičkog fakulteta. Jedna od tema bila je usporedba efikasnosti protiv gorenja primjenom ekološki povoljnih sredstava na tekstilu i drvu. Umreživači na bazi N-metilola uspješno su zamijenjeni s ekološki povoljnom limunskom kiselinom. Ovo alternativno sredstvo se dosada koristilo u obradi protiv gužvanja tekstila i odnedavno za poboljšanje dimenzionalne stabilnosti drva. U zajedničkim istraživanjima limunska kiselina je primjenjena za umrežavanje organofosfornog sredstva i celuloze (papira) u obradi protiv gorenja.