Regeneracija Non-wovens i reGALERIJA, 18.12.2024.

Prof. dr. sc. Sandra Bischof i Doc. dr. sc. Zorana Kovačević su zajedno sa studenticama 2. godine diplomskog studija Tekstilna tehnologija i inženjerstvo (TTI), smjer Tekstilna kemija, materijali i ekologija (TKME) Klarisom Čop i Leom Beličev, posjetile pogone RGNC grupe – reGalerija i Regeneracija Non-wovens.

Slika 1: Zorana Kovačević, Lea Beličev, Klarisa Čop i Sandra Bischof u izložbenom prostoru reGalerije

 

Poduzeće za proizvodnju netkanih tekstila sa sjedištem u Zaboku je osnovano 1954. g. kao novi pogon u sustavu Zagorske industrije vunenih tkanina (ZIVT). Nakon 1955. pogon se odvaja i počinje djelovati kao samostalno poduzeće Regeneracija Prva jugoslavenska industrija netkanih tekstila. Do 2023. tvrtka je poslovala pod nazivom Regeneracija, a danas posluje kao holding društvo RGNC Group. Grupu sačinjavaju Regeneracija Non-wovens (recikliranje tekstilnog otpada) i reGalerija (izrada vunenih tepiha postupkom ručnog taftinga), a naglasak je stavljen na društveno-odgovorno poslovanje, održivost i ekološki dizajn. Sustavi kvalitete ISO 9001, 14001 i 45001 primijenjeni u svim proizvodnim procesima.

Osnovna djelatnost Regeneracije Non-wovens je reciklaža tekstilnog otpada, a tvrtka posluje po principu kružnog gospodarstva koji uključuje kompletan zatvoreni lanac vrijednosti u koji je uključeno prikupljanje otpada, sortiranje, izrada netkanih proizvoda i distribucija. Nakon završetka svih operacija koje uključuju: početno miješanje različitih kategorija otpada i bikomponentnog vlakna, odvajanje metalnih dijelova, rahljenje i odjeljivanje prašine, antistatičku obradu, obradu na vlačari, polaganje koprene u slojeve i kalandriranje, provodi se  završna obrada netkanog tekstila. Tijekom završne obrade se netkani materijal posipa prahom etilen vinil acetata (EVA) prilikom prolaza kroz IR zagrijavano područje koje uzrokuje taljenje praha i povezivanje materijala s plastičnom folijom čime se dobiva visokokvalitetni proizvod izrađen od recikliranih materijala u udjelu od gotovo 100%.

 

Slika 2: Proizvodni proces tvrtke Regeneracija Non-wovens

Trenutno samo 15% otpada predstavlja udio prikupljen u Hrvatskoj, što se zasigurno može povećati u budućnosti, pogotovo nakon stupanja na snagu zakonodavnog akta 1.1.2025. kojim se uvodi obaveza zasebnog odvajanja i prikupljanja postindustrijskog tekstilnog otpada, kao i tekstilnog otpada iz domaćinstava.