Ovogodišnji međunarodni III. Festival vune održan je na temu Vuna i prekogranična suradnja, 12. travnja 2025. u organizaciji Općine Majur, partnera (PP6) na projektu INTERREG DRP0200404 Green-Tex, uz sudjelovanje predstavnika partnera TTF-a (PP7).
Program je uključivao sljedeće aktivnosti:
- Okrugli stol – Vuneni kreativni svijet
- Izložbeni sajam vunenih proizvoda
- Vuna i viteške igre
- Eko akcija sadnje biljaka s peletima od vune
- Dječja modna revija
- Predstava za djecu: „Ovčica Šiško šiša“
- Okrugli stol – Ekologija u Pounju i prekogranična poslovna suradnja
- Zabavni program.
Brojnim okupljenima privučenim ovom temom i vezanim uz vunu iz različitih aspekata, pozdravne riječi uputila je načelnica Općine Majur, Klementina Karanović. Predstavila je program Festivala i moderirala Okrugli stol na temu – Vuneni kreativni svijet, na kojem su još sudjelovali – Vesna Jakić (Ruta Cres), Milanka Pilipović-Radulović (MINAKA, Prijedor), izv. prof. Željko Knezić (Sveučilište u Zagrebu Tekstilno-tehnološki fakultet), saborska zastupnica Marijana Petir (predsjednica Saborskog odbora za poljoprivredu), Tamara Pecoja (Woona), red. prof. Ivica Kisić (Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet).

Okrugli stol s tematikom Vuneni kreativni svijet
Sudionici ovog okruglog stola su iznijeli svoja razmišljanja i stajališta o vuni i problematici njenog iskorištenja prema njihovim iskustvima. Marijana Petir je pokušala iz svega izrečenog donijeti i neke konkretne zaključke s potrebnim radnjama i aktivnostima sa svrhom cjelovitog pristupa rješavanju nekih od navedenih problematika u prikupljanju, sortiranju, pranju i iskorištenju vune za mnoge vrijedne proizvode, a posebno za ekološki prihvatljive proizvode tzv. agrotekstilije. Premda se često čulo o ekološkom problemu koji se javlja zbog ne korištenja vune koja nastaje strižom ovaca, iz publike je izneseno mišljenje o tome da bi se trebalo prestati govoriti na taj načini, budući da je vuna biorazgradivo vlakno te da je štetnost samo nekorištenje vune, a posebno kad se zna da se vuna može upotrijebiti na razne načine (uz primjenu manje ili više tehnike i tehnologije) i za razne proizvode od luksuznih umjetničkih djela i odjevnih proizvoda do gnojiva za uzgoj povrtnica. Dodatno su iz udruge Ozana istaknuli i učinak koji rad s vunom pozitivan psihološki učinak na osobe koji rade s vunom.
Načelnica Karanović je po završetku rasprave pozvala sve koji su vezani uz ovu temu da doprinesu kako bi se zajednički pristupilo novim projektima i načinilo pozitivni pomaci u iskorištenju domaće vune. Dodatno je sve pozvala da pogledaju novoinstaliranu malu liniju za pranje vune i stroj za grebenanje i izradu runa te pramena vune (tzv. vlačaru) izrađenu u sklopu INTERREG DRP0200404 Green-Tex projekta u kojem su Općina Majur i Tekstilno tehnološki fakultet Zagreb partneri, a u koji je uključeno ukupno 11 partnera iz 9 država članica Europske unije.

Demonstracija novoinstalirane linije za pranje vune
Tijekom Festivala posjetitelji su mogli sudjelovati na zanimljivim izložbama i radionicama, a posebno su zanimljive bile šišanja ovaca, sadnju biljaka uz dodatak peleta od vune, viteške igre i radionice filcanja (pustenja) vune. Dječja modna revija privukla je izuzetnu pažnju i oduševljenje s prikazanim maštovitim odjevnim predmetima i modnim dodacima.
U kasnijim popodnevnim satima održan je i drugi okrugli stol – Ekologija u Pounju i prekogranična poslovna suradnja, u kojoj je istaknuta potreba umrežavanja i povezivanja na svim razinama, a posebno kroz realizaciju ekoloških projekata s obje strane Une. Moderator ovog okruglog stola bio je Milan Medić, Leader mreža Hrvatske (Nacionalni savez svih lokalnih akcijskih grupa) koja je bila i suorganizator ovog III. Festivala vune.

Okrugli stol s tematikom Ekologija u Pounju i prekogranična poslovna suradnja
Zabavni program nastavljen je do kasnih večernjih sati. (A. Vinčić)