Naslov projekta:           Alternativni ekološki povoljni procesi i
metode kemijske modifikacije celuloze

Financiranje projekta:   Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa
Šifra projekta:             117-1171419-1407
Voditelj projekta:         Dr.sc. Drago Katović, red. prof.

Tema 1.2 Antimikrobna obrada:

Antimikrobna sredstava se primjenjuju na tekstilnim materijalima u širokom rasponu proizvoda i to za medicinske, tehničke ili industrijske svrhe, kao i za odjeću te dekorativne materijale. Svrha antimikrobne obrade je poboljšanje zaštitnih i higijenskih svojstava tekstilija koje nas štite od negativnih utjecaja okoline, što uključuje i djelovanje mikroorganizama. Mikroorganizme dijelimo u tri kategorije; bakterije, gljivice i alge. Celulozna vlakna su osjetljivija na utjecaj gljivica nego proteinska, koja su sklonija bakterijskom utjecaju.

Naglasak kod antimikrobne modifikacije tekstilnih vlakana ili površina je upravo na postojanosti i sigurnosti od zdravstvenih rizika. Pritom je od najvećeg značaja optimirati koncentraciju primjenjenog sredstva koje treba biti dobro vezano za tekstilni materijal. Na taj način osigurava se postojanost apreture, a ujedno se izbjegava njen negativni učinak na ljudsku kožu.

Ispitivanje učinkovitosti ove obrade moguće je jedino u uhodanom mikrobiološkom laboratoriju, te se najčešće neće moći provoditi u laboratoriju tekstilnih tvrtki koje ga žele uvesti u svoju proizvodnju. Iz tog razloga su za ispitivanje mikrobiološke učinkovitosti korišteni mikrobiološki laboratoriji slijedećih institucija:

  1. Medicinski fakultet, Klinički bolnički centar Rebro
  2. Zavod za javno zdravstvo grada Zagreba
  3. Hrvatski zavod za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar

  1. Objavljeni radovi iz područja teme:Antimikrobna obrada
  2. Suradnici na projektu u području teme:Antimikrobna obrada