Naslov projekta:     Razvoj funkcionalne odjeće
zasnovane na nanotehnologiji

Vrsta projekta:      Bilateralni projekti s Republikom Slovenijom
Hrvatski voditelj:   Prof. dr.sc. Edita Vujasinović
Slovenski voditelj: Jelka Geršak

Sažetak projekta:

U zadnje vrijeme svjedoci smo sve većih zahtjeva koji se postavljaju na radnu ali i športsku odjeću, poput npr. maksimalno učinkovite zaštite od štetnih utjecaja radne okoline, antibakterijskih svojstava, termofiziološke udobnosti, uklanjanja neugodnih mirisa, „wellness“ efekta i sl. Stoga je cilj ovog projekta da se sustavnim, interdisciplinarnim pristupom projektira odnosno dizajnira novi visokoučinkoviti tekstilni materijal te multifunkcijska zaštitna odjeća i/ili športska odjeća (posebno za ekstremne športove). Da bi se to postiglo nužno je egzaktno određivanje deskriptora za objektivno opisivanje, vrednovanje i projektiranje tekstilnih materijala koji će pored zaštitne funkcije, osiguravati i termofiziološku udobnost odjeće, a što je istaknuto i kao imperativ u europskoj direktivi o osobnoj zaštitnoj opremi (Council Directive 89/656/EEC; Council Directive 89/686/EEC).
Za ostvarenje cilja potrebno je primarno provesti opsežna i sustavna anketiranja potencijalnih nosioca multifunkcijske odjeće, različitim obradama zasnovanim na nanotehnologiji (npr. aplikacija nano-čestica zeolita i sl.) ciljano modificirati odnosno funkcionalizirati postojeće konvencionalne tekstilne materijale i/ili dizajnirati nove kompozitne tekstilne strukture. Dobivene spoznaje omogućit će, da se multifunkcijska radna i/ili športska odjeća dizajnira, konstruira i optimira u skladu s zahtjevanim visokim svojstvima u uporabi (visoka razina zaštite i udobnosti).
Hrvatski suradnici bi osim anketiranja, funkcionalizacije i modifikacije konvencionalnih tekstilnih materijala nastavili i dosadašnja, dijelom zajednička istraživanja na objektivnom mjerenju i vrednovanju različitih tekstilnih struktura. Naime, rezultati dosadašnjeg znanstveno-istraživačkog rada na području objektivnog mjerenja i vrednovanja tekstilija pokazali su da uvriježeni način odabira ishodišnog materijala za izradu nekonvencionalnog tekstila i odjeće nije zadovoljavajući. Stoga će se hrvatski suradnici usmjeriti na funkcionalizaciju i istraživanje materijala (konvencionalnih, modificiranih i ciljano projektiranih) te definiranje relevantnih parametara koji povezani zajedno objektivno opisuju podobnost tekstilnog materijala za izradu visokoučinkovite, multifunkcijske odjeće ciljano namjenjene osobama koje su u svom radu više ili manje izložene ekstremnim uvjetima okoline. Slovenski istraživači pored anketiranja, usredotočiti će se prvenstveno na objektivnu karakterizaciju novih materijala i izradaka s obzirom na funkcionalna i uporabna svojstva, u okviru kojih će se na osnovi konstrukcijskih zahtjeva novih materijala i njihovih mehaničkih, fizikalnih i termofizioloških osobina odrediti minimalni zahtjevi na kvalitetu novih funkcionaliziranih materijala s obzirom na funkciju, preradbena i uporabna svojstva te specifične zahtjeve pojedinih izradaka (npr. odjeća za zaštitu u visokorizičnim situacijama, svakodnevna terenska radna odjeća i sl.).
Na osnovu dobivenih rezultata omogućiti će se oblikovanje, projektiranje i optimiranje konstrukcije zaštitne (radne i/ili športske) odjeće u skladu s željenim svojstvima u upotrebi. Budući da se hrvatski i slovenski istraživački timovi međusobno upotpunjavaju zatvarajući krug od sirovine do gotovog proizvoda za očekivati je uspješnu realizaciju prototipa i patentnu prijavu.

 

NA POČETAK