Revitalizacija tekstilne proizvodnje materijala
Naziv projekta: iz brnistre – U susret hrvatskom autohtonom
proizvodu: Od korova do tkanine
Glavni istraživač: Zorana Kovačević, dipl.ing. Sveučilište u
Zagrebu Tekstilno-tehnološki fakultet
Financiranje projekta: Fond za razvoj Sveučilišta
Koordinator Prof. dr.sc. Sandra Bischof, , Sveučilište u
projekta: Zagrebu Tekstilno-tehnološki fakultet
Edukacijska radionica na Tekstilno-tehnološkom fakultetu
Često se susrećemo s pitanjem što je zapravo diseminacijska radionica? Naime, tijekom provođenja projekata, bilo onih europskih ili nacionalnih, uvijek je važno podijeliti rezultate projekta s interesnim skupinama i društvenom zajednicom u cjelini. Stoga se diseminacija (eng. dissemination) općenito opisuje kao niz aktivnosti koje čine izlazne vrijednosti (output) projekta vidljivima glavnim financijerima projekta (Europska Komisija, Zagrebačko Sveučilište, itd.), partnerima na projektu, interesnim skupinama, ciljnim skupinama i ljudima koji nisu direktno uključeni u projekt.
Projekt pod nazivom „Revitalizacija tekstilne proizvodnje materijala iz brnistre – U susret hrvatskom autohtonom proizvodu: Od korova do tkanine“ ima za jedan od ciljeva povezivanje znanstveno-istraživačkog s umjetničko-istraživačkim radom jer se smatra da je na Sveučilištu u Zagrebu ova poveznica nedovoljno naglašena. Iz tog razloga može se reći kako se primjećuje deficitarnost znanstveno umjetničkog kadra na Sveučilištu. Tekstilno-tehnološki fakultet obrazuje studente u znanstvenom i umjetničkom području te se ponosi studentima koji pokazuju interes u objedinjavanju prethodno navedenih područja. U skladu s tim, cilj je bio privući talentirane studente da i oni daju doprinos ovom projektu te steknu znanja koja će im pomoći da kasnije lakše dobiju posao koji bi željeli raditi.
Glavni cilj ovog projekta je izrada autohtonog proizvoda (suvenir) od brnistre. S obzirom na sve veću internacionalizaciju Sveučilišta u Zagrebu, došlo se do ideje da bi knjiga s tematikom brnistre bila izvrstan suvenir koji bi svi djelatnici Sveučilišta mogli poklanjati svojim međunarodnim partnerima. Knjiga naziva: „From weed to fabric“ bi bila tiskana na engleskom jeziku i u njoj bi jezgrovito i sažeto bila prikazane znanstvene i umjetničke spoznaje o brnistri prikupljene tijekom trajanja ovog projekta. Obradila bi se tematika značaja i upotrebe brnistre kroz povijest pa sve do današnjeg dana. Naročita pažnja bi se posvetila cjelokupnoj iskoristivosti biljke: od sjemenki, cvjetova, vlakana, sve do otpadnog materijala nakon izdvajanja vlakana. U knjizi je predviđen veliki broj izvornih fotografija, autora suradnih institucija iz Šibenika i Splita, kojima će se predočiti ne samo ljepota brnistre već i cijelog Mediteranskog podneblja.
Jedna od aktivnosti prilikom izrade autohtonog suvenira od brnistre bila je i tradicionalna izrada papira od brnistre. Tijekom izučavanja literature došlo se da saznanja da je brnistra biljka pogodna za izradu papira. Korištenjem tradicionalnih metoda dobivanja celulozne mase iz brnistre, napravio se papir zadovoljavajućih vizualnih svojstava. Sa željom da se pokaže i takav način iskorištenja brnistre došlo se do ideje da se papir od brnistre dimenzija 8×8 cm umetne u samu knjigu i bude vidljiv čitaocu. Kako je sinergija umjetničkog i znanstvenog istraživanja bila misao vodilja u ovom projektu, organizirala se diseminacijska radionica projekta na Tekstilno-tehnološkom fakultetu u sklopu kolegija Dizajn tekstila. Nakon upoznavanja studenata sa projektom financiranim od strane Fonda za razvoj Sveučilišta, studenti su za zadatak dobili da papir oplemene malim umjetničkim dijelom inspiriranim fotografijama brnistre i pričom koju su čuli na uvodnom predavanju. Najbolji radovi biti će objavljeni u knjizi „From weed to fabric“.
Slike: