Naslov projekta: Etika i ekologija u oplemenjivanju i njezi tekstila
Financiranje projekta: Ministarstvo znanosti obrazovanja i športa
Šifra projekta: 117-1171419-1382
Voditelj projekta: Prof. emeritus dr.sc. Ivo Soljačić
Sažetak:
Moderni procesi oplemenjivanja su pred sve većim zahtjevima s obzirom na dobivanje tekstilnih proizvoda novih svojstava i njihove postojanosti tijekom njege. Postupci dobivanja novih materijala ugrađivanjem mikrokapsula koje otpuštaju aktivne tvari za blago ovlaživanje kože su posebno interesantni u proizvodnji čarapa. Njihova primarna uloga je sprečavanje sušenja i prhutanja kože, a samim time i mogućnosti izazivanja alergijskih pojava. Istraživati će se pogodne analitičke metode za ispitivanje postojanosti ovih obrada na pranje, trenje i znoj. Postojanost na pranje ovih proizvoda specijalnih svojstava će se ispitivati s različitim udjelom anionskih i neionskih tenzida u tekućem deterdžentu. Pratiti će se mehanizam adsorpcije i desorpcije tenzida te njihov utjecaj na primarni efekt ove obrade. Istražiti će se i utjecaj pH vrijednosti i mehanike pranja na njihovu postojanost.
Na temelju dobivenih spoznaja se trebaju razraditi i predložiti analitičke metode određivanja mikrokomponenti u makrokomponentama u tekstilijama bez obzira na sirovinski sastav i vrstu obrade kojom su tretirane. U ispitivanje će biti uključena ocjena valjanosti analitičke metode uz analizu svakog analitičkog postupka kao i utjecaj na dobivenu informaciju. Razraditi će se parametri analitičkog postupka u svrhu restauracije povijesnog tekstila destruktivnim i nedestruktivnim postupcima u svrhu očuvanja povijesne baštine.
Europske mjere kontrole novih proizvoda postavljaju etički zahtjev zbog zdravlja korisnika što podrazumijeva da vođenje postupka mora biti tako da ne ugrožava okoliš. Stoga će se postupci oplemenjivanja i njege tekstila optimirati u cilju postizanja željenog primarnog efekta i sprečavanja potencijalnih iritacija kože.
U postupcima njege istražiti će se mogućnost dobivanja novih zaštitnih svojstava koje izrađeni materijal nije imao ili će se nastojati poboljšati već postojeća zaštitna svojstva, npr. UV zaštita i zaštita protiv prljanja. Istražiti će se utjecaj ciklusa pranja pastelno obojenih tekstilija od pamuka, poliestera i njihove mješavine s deterdžentom uz dodatak UV adsorbera na UPF i promjenu nijanse.
Kontrola kvalitete vode i efluenata u oplemenjivanju i njezi tekstila će se temeljiti na određivanju mikrokoličina potencijalnih alergena, teških metala, pesticida, bojila, tenzida. Kontrolirati će se tragovi otapala na odjeći i u zraku pri kemijskom čišćenju i naknadnoj obradi.