Naslov projekta:    Interakcija površinski aktivnih
tvari u otopinama deterdženata

Vrsta projekta:      Bilateralni projekti s Republikom Slovenijom
Hrvatski voditelj:   Prof. dr.sc. Tanja Pušić
Slovenski voditelj: Barbara Simončić

Sažetak projekta:

Deterdžent sadrži površinski aktivne tvari (tenzide) koji djeluju sinergijski s preostalim komponentama i osiguravaju zadovoljavajući učinak u pranju. Hidrofilna skupina određuje grupu tenzida i njihova specifična svojstva u vodenim otopinama. U tijeku pranja tenzidi se adsorbiraju na površine, pri čemu su moguće interakcije: tenzid-tenzid, tenzid-vlakno i tenzid-prljavština. Mehanizam adsorpcije i jakost interakcija ovisi o ionogenosti i građi tenzida, njihovoj koncentraciji; vrsti i sastavu prljavštine, o naboju površine vlakna uvjetovanim funkcionalnim skupinama, te uvjetima u kupelji (pH, temperatura, dodatak elektrolita). Većina tekstilnih vlakana je negativno nabijena u neutralnim i alkalnim vodenim otopinama.
Negativno nabijeni anionski tenzidi se adsorbiraju na tekstilna vlakna i čestice prljavštine, čime povećavaju elektrostatske odbojne interakcije i olakšavaju uklanjanje prljavština s površine vlakna. Istovremeno sprečavaju ponovno taloženje čestica prljavštine iz kupelji na vlakno (redepozicija). Neionski tenzidi također pomažu uklanjanje prljavština i njihovo zadržavanje u kupelji zahvaljujući zaštitnoj hidratnoj ljusci. Suvremene formulacije deterdženata uz anionske i neionske, sadrže i modificirane kationske spojeve koji se u kupelji za pranje vremenski otpuštaju i doprinose mekanom opipu, stupnju dezinfekcije rublja, a da pri tome ne ometaju djelovanje anionskih tenzida.
U okviru ovog projekta će se istraživati interakcije tenzida u kupeljima za pranje pri čemu će se varirati različiti parametri: ionogenost, hidrofobni dio i koncentracija tenzida, sastav prljavštine, pH i sastav tekstilija.
Jakost interakcija tenzid-tenzid će se ispitivati metodom potenciometrijske titracije pomoću ion selektivnih elektroda (ISE) i membrana. Najprije će se raditi na čistim sustavima, a kasnije će se uvesti i preostale komponente.
Interakcije tenzid-prljavština će se analizirati spektrofotometrijski mjerenjem remisije zaprljane, oprane i balastne tkanine. Ove interakcije će se studirati i bez prisutnosti tkanine primjenom potenciometrijske titracije.
Uklanjanje zaprljanja ovisi o hidrofilnosti i bubrivosti tekstilnog materijala u otopini deterdženta. U te svrhe će se istražiti bubrivost tekstilnog materijala i zadržavanje vode preko vrijednosti WRV (Water Retention Value), moć kvašenja, te naboj površine odabranih tekstilija.
Na temelju ovih istraživanja će se složiti mješavine tenzida koji sinergijski s ostali komponentama mogu osigurati učinkovito uklanjanje prljavštine i visoku bjelinu bijelih, te svježinu tona obojenih tekstilija. Ova istraživanja pokrivaju tehnološki, ekološki i ekonomski aspekt.

 

NA POČETAK