Revolucionarni novi koncept u proizvodnji tekstila doveo je do stvaranja prve svjetske haljine “za pročišćavanje zraka”. Ukoliko prototip dokaže da je to moguće, ova vrsta ekološki prihvatljive odjeće, u budućnosti, može postati trend bez žrtvovanja stila odijevanja. Haljina do poda je projekt katalitičke odjeće, nastale suradnjom između stručnjaka sa Sveučilišta u Ulsteru, Sveučilišta u Sheffieldu i Londonskog College of Fashion. Oni su pokušali proizvesti tkaninu koja bi mogla eliminirati onečišćujuće tvari, tako što pročišćuje zrak oko sebe i dovodi do boljeg zdravlja dišnog sustava. Krajnji rezultat je zapanjujući, tekstilno oblikovana haljina pod nazivom “ona sama” ali to nije obična haljina stvorena za modne piste – u stvari, u ovoj fazi ne može biti čak ni nosiva, jer je prototip izrađen od savitljivog betona i tekstila.
Trish Belford, viši znanstveni suradnik u Školi za umjetnost i dizajn na Sveučilištu u Ulsteru surađivao s prof. Helen Storey iz Londonskog College of Fashion u ovoj stvaralačkoj interdisciplini, sa znanstvenim vodstvom projekta kojeg vodi profesor Tony Ryan sa Sveučilišta Sheffield . “Koristimo tekstil, modu, film, društvene medije, promet i izgrađeni okoliš – Helen tako predstavlja koncept odjeće/tekstila kojim se može pročistiti zrak – u konačnici za poboljšanje javnog zdravlja, ali i potaknuti javnu raspravu i interes”, objašnjava Trish.
“Način da se to postigne je izrada haljine od betona i tekstila, što pomiće granice mogućeg u smislu spajanja posve različitih materijala, a da ih se pritom prikaže u prekrasnom i provokativnom konačnom obliku. “Postojeće tehnologije, korištene u kremama za sunčanje i sredstvima za čišćenje stakla, su preusmjerene prema razvoju tekstila što bi moglo donijeti rješenje za zagađenost zraka.
“Trish je za izradu ovih haljina koristio brojne poznate ali i nove tehničke postupke, uz pomoć Duncan Neill-a (tekstilni tehničar na Sveučilištu Ulster) i Aoife Ludlow (od Tactility Factory Ltd, prateća kompanija Sveučilišta u Ulsteru).
“U nedostatku postojećih tekstilnih procesa i normalnih tehničkih postupaka, potraga za ljepotom s ciljem bio je temeljni koncept”, rekao je Trish. “Jezgra izazova, koja izaziva burne rasprave, bila je način povezivanja s tehnologijom za pročišćavanje zraka koja već postoji na gradskim površinama (kao što su beton), tvrdi, kruti, hladan i izdržljiv, a da se iste tehnološke sposobnosti mogu primjeniti na odjeći.“
“Ova je tehnologija razvijena od strane Tactility Factory Ltd, što je bilo nužno za složene kombinacije mekih tekstila koji bi mogli biti nosivi i beton koji bi mogao podnjeti već razvijeno.” Trish je objasnio da je održan niz razvojnih susreta provedenih u Belfastu gdje su pomoću širokog raspona izazovnih pokusa, svi pokušavali sjediniti ‘mekanu’ opipljivu tkaninu sa betonom.
Prije finaliziranja procesa tiskanja i sprejanja kao specijaliziranih tretmana, sve je predstavljeno profesoru Vyvyan Howard i dr. Clifford Barnes iz Centra za Molekularne bioznanosti u Ulsteru, koji su utvrdili koji se procesi i kako povezuju na najučinkovitiji način.
“Konačna dogovorena formula je tkanina poprskana s betonom na unutarnjoj strani poput podstave. Uzorci zagađenja ostali su kao mračna i zagađena područja u podnožju haljine, dok je gornji dio haljine ostao čist, što znači da se pročišćava na gornjem području.
Haljina i film o tome će biti prikazan u Sveučilištu u Ulsteru na Festivalu umjetnosti i dizajna, koji se održava u lipnju 2011.
Sveučilište u Ulsteru
Izvor:http://www.fibre2fashion.com/news/textile-news/newsdetails.aspx?news_id=95569&page=1