33. međunarodni skup MIPRO 2010, održan je u Opatiji od 24.-28.5.2010.g. U okviru ovog skupa održan je Okrugli stol: Nanotehnologija – novi izazov u Republici Hrvatskoj, 27. svibnja 2010.g.
Ovaj Okrugli stol je namijenjen ljudima koji donose strateške odluke u gospodarstvu i znanosti, znanstvenicima i stručnjacima u područjima prirodnih i tehničkih znanosti te tehnolozima u industriji. Na ovom zbivanju je prof. Sandra Bischof Vukušić, dr.sc. učestvovala kao jedan od uvodničara u svojstvu voditeljice projekta FP7-REGPOT-2008-1 financiranog unutar teme: Nanoznanost, nanotehnologije, materijali i nove proizvodne tehnologije.
Voditelj: Prof. Mile Ivanda, Institut Ruđer Bošković, Zagreb
Uvodničari:
Stjepan Car, Predsjednik Uprave KONČAR Institut za elektrotehniku; Emira Bečić, Ministarstvo znanosti obrazovanja i športa; Svetozar Musić, Institut Ruđer Bošković; Sandra Bischof Vukušić, Tekstilno-tehnološki fakultet, Milorad Milun, Institut za fiziku; Saša Zelenika, Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci; Vladimir Mitsa, University of Uzghorod, Ukrajina, Dubravko Babić, Etanvie Technologies, SAD; Petar Biljanović, FER i Hrvatska udruga MIPRO.
Cilj okruglog stola:
Pojam nanotehnologije se odnosi na razumijevanje, primjenu i kontrolu svojstava materije na skali dimenzija između 1 i 100 nanometara. U proteklom desetljeću svjedoci smo neočekivanog tehnološkog napretka razvoja novih materijala čija svojstva u velikoj mjeri proizlaze iz novih kvantno-mehaničkih efekata, što rezultira novim proizvodima i tehnologijama.
Nove keramike, polimeri, metalne legure, bio- i hibridni materijali znatno su doprinjeli poboljšanju kvalitete života kroz nove i bolje proizvode i usluge, što je omogućilo stvaranje bogatstva i zaposlenosti. Istraživanja u području novih nanostrukturnih materijala je više nego ikada izazov za Republiku Hrvatsku (RH). Nanotehnologije utemeljene na njima imaju veliki potencijal za razvoj proizvoda s visokom dodanom vrijednosti, što je preduvjet za održivi i natjecateljski razvoj u okviru Europske Unije.
Okrugli stol trebao dati odgovore na neka od slijedećih pitanja:
- Što su slabosti, a što je snaga straživanja u području nanotehnologija u RH?
- Koje su potrebe i mogućnosti RH?
- Koji su izazovi za buduću industriju utemeljenu na nanotehnologijama?
- Da li ćemo znati efikasno usmjeriti odgovarajuća sredstva za istraživanje i razvoj? Što treba poduzeti kako bi se osigurao održivi razvoj i proizvodnja u području nanotehnologija?
- Koja je uloga države u prihvatu i razvoju nanotehnologija?
- Da li već postoje “nanotehnološki materijali budućnosti”?
Na ta kao i mnoga druga pitanja pokušali su nam dati odgovore kompetentni uvodničari koji se već dugi niz godina bave istraživanjem, razvojem i primjenom nanotehnologija.
Uvodne riječi: (poveznice):
-
- “Nanotehnologija – novi izazov u Republici Hrvatskoj” – Prof. Mile Ivanda, Institut Ruđer Bošković, Zagreb
-
- “Nanotehnologija i gospodarstvo” – Stjepan Car, Predsjednik Uprave KONČAR Institut za elektrotehniku
-
- “Nanotehnologija, biotehnologija, MEMS, mikrosustavi – hrvatski potencijali i postojeći resursi” – Emira Bečić, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa
-
- “Nanostrukturna istraživanja na Institutu Ruđer Bošković” – Svetozar Musić, Institut Ruđer Bošković
-
- “Primjena nanotehnologije na tekstilnim materijalima” – Sandra Bischof Vukušić, Sveučilište u Zagrebu Tekstilno-tehnološki fakultet
-
- “Hrvatska u FP7 projektima vezanim uz nanotehnologije” – Milorad Milun, Institut za fiziku, Zagreb
-
- “Planovi za razvoj nanotehnologije na Sveučilištu u Rijeci” – Saša Zelenika, Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci
-
- Dubravko Babić, Etanvie Technologies, SAD
- “Pravilo tehnološkog pomaka” – Petar Biljanović, Sveučilište u Zagrebu Fakultet elektrotehnike i računarstva