Znanstveno-istraživački centar za tekstil
Textile Science Research Centre (TSRC)
htpp://www.ts-rc.eu
Textile Science Research Center (TSRC) je uspostavljen u listopadu 2008.g. na Sveučilištu u Zagrebu Tekstilno-tehnološkom fakultetu.
Osnovna svrha TSRC-a je poticanje, koordinacija i kontinuirani razvoj znanstveno-istraživačkog ili umjetničko-istraživačkog rada na Sveučilištu u Zagrebu Tekstilno-tehnološkom fakultetu i njegovo povezivanje s drugim međunarodnim i domaćim znanstvenim institucijama i industrijom.
Opći cilj TSRC-a je postizanje prepoznatljivosti hrvatskog znanstveno-istraživačkog rada u tekstilnom, odjevnom i srodnim područjima te podržavanje razvoja industrije.
Specifični ciljevi TSRC-a su:
- Promocija izvrsnosti znanstveno-istraživačkog ili umjetničko-istraživačkog rada te razvoj interdisciplinarnih istraživanja.
- Strateška partnerstva sa značajnijim domaćim i međunarodnim centrima ili institutima i gospodarskim subjektima.
- Koordinacija strategije znanstveno-istraživačkog ili umjetničko-istraživačkog rada u suradnji s međunarodnim i/ili domaćim gospodarskim subjektima.
- Definiranje prioritetnih znanstveno-istraživačkih ili umjetničko-istraživačkih tema u koordinaciji s međunarodnim i/ili domaćim gospodarskim subjektima.
TSRC predstavlja jezgru istraživanja u području tekstila i odjeće, a njegovi istraživači su ravnopravno uključeni u europski istraživački prostor (European Research Area – ERA). Centar prati i slijedi aktivnosti Europske tehnološke platforme za budućnost tekstila i odjeće (European Technology Platform (ETP) For the Future of Textiles and Clothing (FTC), kao i inicijativu vodećih tržišta Lead Market Initiative (LMI).
TSRC će u svojstvu vodećeg centra izvrsnosti u području istraživanja i razvoja (R&D) unutar sektora tekstila i odjeće omogućiti brži znanstveni i tehnološki razvoj i time značajno pridonjeti razvoju ovog gospodarskog sektora.
TSRC nudi usluge znanstveno-istraživačkog rada i savjetovanja u području tekstila i odjeće. Ove usluge će biti znatno unaprijeđene mjerama i sredstvima projekta FP7-REGPOT-2008-1: Unlocking the Croatian Textile Research Potentials (T-Pot), financiranog od Europske komisije u periodu od 1. ožujka 2009 do 31. kolovoza 2011.
TSRC-ove prednosti i mogućnosti
Prednosti:
- aktivno sudjelovanje TSRC-ovih istraživača u Europskoj tehnološkoj platformi za budućnost tekstila i odjeće
- odlična povezanost s najvažnijim tekstilnim udruženjima: AUTEX, EURATEX, TI
- praćenje i provođenje najnovijih istraživanja u tekstilnom i odjevnom području, s naglaskom na tzv NMP područje (nanoznanosti, nanotehnologije, novi materijali i nove proizvodne tehnologije)
- visoka stručnost istraživača, te primjena njihove ekspertize na specijalizirane projektne aktivnosti
- kontinuirana suradnja s industrijskim partnerima
Mogućnosti:
- partnerstvo s priznatim Europskim institucijama
- razvoj novih i inovativnih usluga u području informatičke tehnologije, kao npr Tekstilni Portal
- mogućnost primjene istraživanja u svrhu ekonomskog razvoja
- poboljšanje uvjeta za poslovne ideje putem inovacijskog menadžmenta
- podizanje znanstvenih kapaciteta, prvenstveno u NMP području, omogućiti će stvaranje grupacije dobro obučenih znanstvenika koji će svoje znanje moći prenositi
- dizajn i izvođenje tečajeva za specijaliste iz industrije na lokalnim institucijama
- podizanje znanstvenog kapaciteta TSRC-a da postane ključni RTD (Research & Technology Development) partner koji će usmjeravati hrvatska MSP (mala i srednja poduzeća) prema EU programima
TSRC tekstilni portal
Tekstilni portal je predviđen da bude osnovni izvor informiranja hrvatske S&T inicijative unutar područja tekstila/odjeće/obuće. Služi kao glavni i kontinuirani izvor informacija, gdje će se promovirati profil Znanstveno – istraživačkog centra za tekstil. Isto tako će se prezentirati i profili istraživača, njihova stručnost i provedene istraživačke aktivnosti. Predstavljeju se i informacije i objašnjenja postojećih i nadolazećih tehnologija kako bi slijedili projekti TSRC’s istraživača. To bi također bio i forum za diskusije svih istraživača od akademske zajednice do industrije. Ciljane grupe su sve osobe zainteresirane za tekstil/odjeću i modnu industriju.
Portal podržava mnogobrojne jezike sa dodatnim prostorom za izdavaštvo i komentiranje tehničkih i znanstvenih novosti i postignuća iz Hrvatske i inozemstva, kao i forum za razmjenu iskustava. Web portal je usmjeren prema praćenju praktičnog istraživanja i razvoju tekstila i odjevne industrije, kao i drugim srodnim industrijskim granama. Osiguravajući specifičnu profesionalnu potporu, portal omogućava dodatnu funkcionalnu i profesionalnu nadogradnju prema središnjem informacijskom i edukacijskom servisu za ovaj projekt.
Tekstilni portal okuplja stručnjake i znanstvenike na nacionalnoj i međunarodnoj razini olakšavajući razmjenu znanja i informacija, dok će formiranje baze podataka tvrtki i pojedinaca stvoriti nacionalni istraživački tekstilni klaster koji je dio strateške obveze Vlade Republike Hrvatske kako bi osigurao pomoć i restrukturiranje tekstilne i odjevne industrije u Hrvatskoj. Izgradnja takve informacijske mreže je također u skladu sa zaključcima i smjernicama Europske Platforme za budućnost tekstila i odjeće.
Zaključna razmatranja
Znanstveno – istraživački centar za tekstil (TSRC) koji nudi podršku u upravljanju i savjetovanju u području istraživanja tekstila, značajno je nadograđen mjerama koje se izvode pod projektom FP7-REGPOT-2008-1-229801: Oslobađanje potencijala hrvatskog istraživanja u tekstilu (T-Pot).
TSRC nastoji biti vodeći centar izvrsnosti u istraživanju i razvoju (R&D) u području tekstilne i odjevne tehnologije te ponuditi dodatne sadržaje tekstilnom i odjevnom sektoru.
Kontakt:
Voditeljica TSRC-a: Prof.Dr.Sc. Tanja Pušić, tpusic@ttf.hr
Zamjenica voditeljice TSRC-a: Prof.Dr.sc. Sandra Bischof Vukušić, sbischof@ttf.hr
Sveučilište u Zagrebu, Tekstilno-tehnološki fakultet
Savska 16/9, 10 000 Zagreb, Hrvatska
tel/fax: ++38514877354 ili ++38514877357
TSRC je podržan od strane T-Pot projekta |
info@ts-rc.eu |
|
T-Pot je financiran od strane 7. okvirnog programa Europske unije |
info@t-pot.eu |
|
Servis tekstilnih europskih projekata |
ttf-step@ttf.hr
|
|