U vremenu od 18. do 20. 05. 2010 u prostoru Svjetskog kongresnog centra (World Congress Center) u Atlanti, Georgia, USA, paralelno se odvijalo nekoliko značajnih događanja: Međunarodna konferencija AATCC 2010 i Simpozij Techtextil North America te 3 paralelne izložbe: ATME.I MEGATEX 2010 (American Textile Machinery Exhibition – Intenational), Techtextil North America (International Trade Fair for Technical Textiles and Nonwovens) i SPESA (Sewn Products Equipment & Suppliers of the Americas).
Nekoliko profesora Sveučilišta u Zagrebu Tekstilno-tehnološkog fakulteta aktivno je sudjelovalo na konferenciji AATCC 2010 International Conference s radovima, odnosno s prezentacijom znanstvene aktivnosti u sklopu TSRC-a (Textile Science Research Center).
Slika 1: Hrvatski predstavnici Prof. Tanja Pušić i Prof. Drago Katović ispred ulaza u World Congress Center u Atlanti, USA
Konferencija AATCC 2010 je zajedno s ATME.I MEGATEX 2010 predstavljala najvažnija događanja tekstilne industrije Sjeverne Amerike. Unutar ovog tjedna paralelno se održavao simpozij Techtextil North America, ali i izložba iz područja tehničkog tekstila i netkanih tekstilija kao i izložba šivaćih strojeva SPESA EXPO uz popratne radionice. Na taj način tri glavna događanja u području tekstila i odjeće Sjeverne Amerike održavala su se paralelno i istovremeno na jednom mjestu na nekoliko katova kongresnog centra. Ovo je predstavljalo veliku prednost za sveukupnu tekstilnu i odjevnu industriju, a s druge strane bilo je teško pratiti sva događanja koja su se održavala tijekom dva dana.
AATCC 2010 – međunarodna konferencija
Ovogodišnja međunarodna konferencija AATCC (American Association of Textle Chemist and Colourists) održavala se pod motom Innovation and Sustainability Bring New Life to Textiles. AATCC ima misiju promoviranja znanosti i znanja u tekstilu, materijalima, procesima oplemenjivanja, bojadisanju i testiranju. Zadaća ove asocijacije je poticanje kontinuirane edukacije i promoviranje znanstvenih istraživanja u tekstilu. Na ovogodišnjem savjetovanju održano je 65 prezentacija. Podijeljena su nekoliko paralenih sekcija (Primijenjena kemija, Koncept za potrošača i Materijali), a također su predstavljeni i posteri te studentski radovi koji su predstavljeni i nagrađeni u zasebnoj kategoriji.
U kategoriji studentskih radova predstavljeno ih je jedanaest s različitih američkih, ali i ostalih svjetskih sveučilišta (University of Georgia, Clemenson University, University of Rhode Island, University of California – Davis, North Carolina State University te radovi s Indian Institute of Technology i Technical University of Istambul iz Turske.
U sekciji Primijenjena kemija održano je petnaest predavanja koja su podijeljena u nekoliko podtema. Dr. sc. Sandra Bischof Vukušić s TTF-a održala je zapaženo predavanje pod naslovom: Performance of FR Bonding System Consisting of Dimethylol (N-hydroxymethyl-carbomoylethyl) Phosphonate (MDPA) and Citric Acid (CA). U radu ispita su ispitane mogućnosti primjene limunske kiseline u obradi protiv gorenja. Uspoređeni su rezultati umrežavanja organofosfornog spoja i CA, s rezultatima umrežavanja sa sredstvima na bazi MF (melaminformaldehidnog spoja) odnosno umrežavanja organofosfornog spoja s BTCA.
O dobivanju pamuka svojstva smanjene gorivosti uz spojeve na osnovi silikona korištenjem plazme govorio je V. Totolin s University of Wisconsin – Madison. O jednokupeljnom postupku encimatske obeade vune govorio je M. Goffar s Technical University of Catalonia. O novoj samopodešavajućoj antimikrobnoj zaštiti tekstila uz citostan izvjestio je A. Wazed s Indian Institute of Techology. O efektima alternativne metode ionskog vezanja na fizikalna svojstva pamučnog materijala izlagao je P. Hauser s North Carolina State University.
Slika 2: Predstavnici TTF-a i predstavnik američke tvrtke Cotton Incorporated
Dr.sc. Tanja Pušić s TTF-a također je održala vrlo značajno predavanje pod naslovom Microcapsules Quantification using Streaming Potential Mehtod. Istraživanja su usmjerena na kontrolu otpuštanja mikrokapsula za ovlaživanje kože tijekom pranja. Primijenjena je elektrokinetička metoda struje strujanja / potencijala strujanja. Rezultati su pokazali da je ova metoda prihvatljiva za optimiranje koncentracije mikrokapsula u obradi i za kontrolu njihovog otpuštanja u pranju.
O termički pametnim materijalima PCM (Phase Change Materials) dobivenim primjenom kapsulacije je izlagao K. Choi s Oklahoma State Univrsity. H. Park s istog Sveučilišta predavao je o istraživanjima promjene mikroklime tijela uz termalnog manekena i bežičnih senzora.
U sekciji Materijali održano je 20 predavanja u podsekcijama: 1) Filtracija; 2) Biorazgradiva/održiva vlakana i tehnologije; 3) Predenje, 4) Geotekstilije i 5) Inovativne tehnologije. J. Boeckel s Georgia Institute of Technology izlagao je o nano vlaknima dobivenim elektropredenjem za popravak oštećenja kostiju, dok je M. Alcoutlabi s North Carolina State University izlagao o nano vlaknima dobivenim elektropredenjem kao skladištem energije. O dobivanju vlakana i filmova iz soje izlagao je R. Hogan iz United Soybean Board, a o novim proteinskim i šećernim vlaknima izlagao je M. Jaffe s New Jersey Institute of Technology. O novoj generaciji turbina gonjenih vjetrom s mogućnosti regeneracije govorio je M. Drews s Clemenson Conservation Ceter. Dok su o primjeni i svojstvima Geotekstila u izgradnji cesta prikazana su tri rada.
U sekciji Koncept za potrošača održano je 19 predavanja grupiranih u podsekcije: 1) Stvarna i virtualna boja; 2) Dizajn i tisak; 3) Kontrola kvalitete i 4) Ekologija i održivi razvoj.
Techtextil North America Symposium & Exhibition
Na savjetovanju Techtextil North America održano je 13 sekcija koje su se odvijale paralelno u 3 dvorane. Predstavljene sekcije bile su: 1) Uvodna; 2) Istraživanja u tehničkom tekstilu (razvoj biomedicinskog tekstila, uštede energije, ekologija, visokorazvijeni kontrolni procesi) 3) Prirodna vlakna i održivi materijali u tehničkom tekstilu; 4) Uska visokoučinkovita vlakna; 5) Razvoj vojne opreme i njen utjecaj na industriju (uključujući balistiku, kemijsku zaštitu i zaštitu od gorenja); 6) Filtracija; 7) Razvoj posebnih vlakana i pređe; 8) Razvoj novih proizvoda; 9) Zaštitni materijali; 10) Novosti u tehnologiji netkanih tekstilija; 11) Tehnologija za razvitak; 12) Pametni/Inteligentni materijali te 13) Medicina i biotehnologija. Dr. Martin Jacobs direktor NTC-a (National Textile Center), PA, USA prikazao je najnovija istraživanja provedena u ovom centru koja se uglavnom zasnivaju na istraživanju i razvoju biomedicinskog tekstila, uštedi energije, zaštiti okoliša, te visokotehnološkoj kontroli procesa. Prof. Xiangwu Zhang s NCSU (North Carolina State University) prikazao je svoja istraživanja u području elektropredenja kompozitnih nanovlakana za Litij-ionske baterije. Također su s istog sveučilišta predstavljene mogućnosti i prednosti primjene nano vlakana dobivenih elektropredenjem za materijale namjenjene njezi rana.
Osim simpozija paralelno se odvijala i izložba Techtextil North America na kojoj su osim američkih bili prisutni i izlagači iz Njemačke, Portugala, Italije, Belgije, Francuske, Kine, Tajvana i Kanade. Na ovoj izložbi su prevladavali kompozitni materijali, naslojeni i laminirani materijali i netkane tekstilije nove generacije.
ATME-1 MEGATEX 2010
Ova izložba je vrlo prepoznatljiva i najveća u Americi u predstavljanju tekstilnih strojeva, uređaja, pribora, dobavljača i usluga za područja proizvodnje vlakana i pređe, tkanja, pletenja, bojadisanja, tiska i oplemenjivanja kao i za proizvodnju netkanih tekstilija.
Početci ove izložbe datiraju iz 1915.g., održane u Greenville, SC, koja se od 1969.g. objedinila se s ATME-1 (American Textile Machinery Association) izložbom.
Slika 3: Prof. Sandra Bischof Vukušić na ATME-1 MEGATEX izložbi
SPESA EXPO
SPESA EXPO je najveća i najsvestranija izložba događanja u modnoj industriji i industriji šivaćih uređaja zapadne hemisfere. Na izložbi bili su prikazani pomoćni uređaji u odjevnoj industriji, industriji automobila i transportnih sredstava, obuće, kućnog namještaja, sigurnosne i zaštitne odjeće, proizvoda od kože i ostali segmenti iz područja šivanja. Na radionicama organiziranim unutar izložbe obrađene su teme: Opskrbnih lanaca u odjevnoj industriji, Virtualna moda i 3D tehnologije, Alternativni proizvodni sustavi, Najnoviji računalom potpomognut dizajn i razvoj, Boje u modnoj industriji, Određivanje odgovarajućih igala, Razvoj vlakana, tkanina i oplemenjivanja.
Iz razgovora s različitim izlagačima na Textile and Sewn Products Industry Week moglo se zaključiti da je tekstilna i odjevna industrija u Sjevernoj Americi izašla iz krize. Broj narudžbi u pojedinim tvrtkama porastao je i do 30 % s obzirom na prošlu godinu.
Prof. dr.sc. Drago Katović, Voditelj TSRC-a, E- mail: dkatovic@ttf.hr
Sveučilište u Zagrebu, Tekstilno-tehnološki fakultet
Zavod za tekstilno-kemijsku tehnologiju i ekologiju
Zagreb, Hrvatska