Naslov projekta:           Ultrazvukom modificirani tekstil
za multifunkcijsku zaštitu

Financiranje projekta:   Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa
Šifra projekta:             Bilateralni projekt HR-SLO 2009-2011
Voditelj projekta:         Dr. sc. Ana Marija Grancarić, red. prof.

Sažetak projekta:

Projekt sljedi zadatke nacionalnog projekta vezane za površinske modifikacije tekstila poglavito u segmentu sinergističkog djelovanju dvaju ili više komponenata za dobivanje hidrofilnog ili hidrofobnog tekstila, kao i tekstila visoke otpornosti na atmosferilije, mikrorganizme, UV zračenje, gorenje i drugo. Slovenski partner je za površinsku modifikaciju upotrijebio nisko i visoko frekventni ultrazvuk, gdje su oksdacijske skupine hidroksilni radikali, hidroksiperoksidni radikali i vodikov peroksid, koji se tvore tijekom akustičke kavitacije u vodenom mediju. Hidroksilni radikali imaju vrlo visok oksidacijski potencijal i sposobni su oksidativno modificirati površine tekstilnog materijala, uz vrlo visoko temperaturu i pritisak na lokalnom nivou (nekoliko tisuća stupnjeva i više stotina atmosfera), koji dodatno utječu na tekstilni materijal.
U okviru projekta površina tekstila, poglavito pamuka i poliestera, se modificira i oplemenjuje različitim postupcima. U iskuhavanju se primjenjuju nekonvencijalni spojevi, te dodaju različiti dodatci u mercerizaciji i kationiziranju pamuka. Modifikacija poliesterskih materijala provodi se površinskom hidrolizom poli(etilen- tereftalata), PET-a, s alkalijama i etilen-diaminom (EDA), što će rezultirati aktivnim multifunkcijskim svojstvima poliestera. Na modificirane tekstilne materijale uporabom ultrazvuka u instituciji slovenskog partnera implementirat će se nano čestice antimikrobno aktivnih srebrnih iona uz mikro- i nano čestice zeolita. Na tekstilu modificiranom ultrazvukom istražuje se važno područje antimikrobne zaštite i sinergističko djelovanje komponenata, u skladu sa postignutim visokim rezultatima nacionalnog projekta. U Hrvatskoj se istražuju i međupovršinske pojave ultrazvukom modificiranih pamuka i poliestera. Istraživanje obuhvaća određivanje elektrokinetičkog potencijala, specifične količine površinskog naboja, slobodne površinske energije, hidrofilnosti i kuta kvašenja, te adsorptivnost ionskih tenzida i bojila primjenom različitih metoda. Pored medupovršinskih pojava, istražena je fluorescencija i bjelina tako modificiranih tekstilnih materijala, te njihova zaštita od UV zračenja, mikroba i gljivica, topline i plamena prema normiranim metodama na sofisticiranoj opremi. U Sloveniji je se istvremeno analizirana otpadna voda nakon svih procesa obrade s ekološkog gledišta (TOC, KPK, A, toksičnost, POPs…).
Upotpunjavanjem dviju radnih skupina u Hrvatskoj i u Sloveniji, ovaj bilateralni projekt bi u potpunosti ispunio svoj cilj, sadržan u postizanju ultrazvukom modificiranog tekstila za multifunkcijsku zaštitu.

image0015 image0015 image0015 image0015
a. b. c. d.
 

Slika 1: SEM mikrografovi PET vlakana – a. neobrađena tkanina; b. tkanina obrađena zeolitom; c. ultrazvukom modificirana tkanina i d. ultrazvukom modificirana tkanina uz dodatak zeolita

Ključne riječi: pamuk, poliester, visokofrekventni ultrazvuk, površinska modifikacija

 

  1. Popis radova vezanih uz projekt
  2. Suradnici na projektu