organiziranu u suradnji
Znanstveno-istraživačkog centra za tekstil (TSRC)
Sveučilišta u Zagrebu Tekstilno–tehnološkog fakulteta
u okviru projekta FP7-REGPOT-2008-1-229801:T–Pot
Udruge “Gačanka”
i
Hrvatskog inženjerskog saveza tekstilaca (HIST-a)
Kao rezultat suradnje Znanstveno – istraživačkog centra za tekstil (TSRC) financiranog u sklopu europskog projekta FP7- REGPOT-2008-1: T– Pot koordinatorice prof. dr. sc. Sandre Bischof Vukušić, Zavoda za tekstilno–kemijsku tehnologiju i ekologiju Tekstilno-tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i projekta “Centar za tradicijske zanate” udruge “Gačanka”, a pod pokroviteljstvom Hrvatskog inženjerskog saveza tekstilaca, 18. travnja 2011. godine, održana je znanstveno-stručna radionica u Otočcu, (Lika – Hrvatska), pod nazivom “Zaštitna svojstva prirodnih bojila”.
Radionica je održana u prostorima Gackog pučkog otvorenog učilišta u Otočcu, u sklopu kojeg se nalazi i Muzej Gacke, kojeg su imali prilike posjetiti i sudionici radionice.
Gacko pučko otvoreno učilište
Sudionici znanstveno-stručne radionice
“Zaštitna svojstva prirodnih bojila”
U sklopu radionice održana su pozvana predavanja, a zatim je, pod moderatorstvom voditeljice T – Pot projekta prof. dr. sc. Sandre Bischof Vukušić, održan okrugli stol sa temom razvoja buduće znanstveno–stručne suradnje.
Predavači i sudionici na radionici |
Udruga „Gačanka“ najaktivnija je i najvažnija udruga za revitalizaciju tradicijske baštine i održivi razvoj ruralnih područja u Ličko-senjskoj županiji. Aktivnosti projekta Centar za tradicijske zanate IPA IV – Lokalna partnerstva za zapošljavanje – faza 3/2011 – 2012, podrazumijevaju i očuvanje tradicije korištenja prirodnih izvora obojenih pigmenata u suvremenom okruženju.
Članovi udruge “Gačanka” u njihovim aktivnosima na polju očuvanja hrvatske tradicionalne baštine |
Porast interesa za primjenu prirodnih bojila ne temelji se samo na činjenici da tako obojeni predmet dobiva sasvim novu humano – ekološku dimenziju i poprima ekonomsko – turistički značaj, već i na njihovim multifunkcionalnim i zaštitnim svojstvima (dobra zaštita od UV zračenja, maskirna svojstva, inhibiraju rast nekih patogenih bakterija).
Suradnja Tekstilno – tehnološkog fakulteta kroz Znanstveno – istraživački centar za tekstil (TSRC) financiranog u sklopu europskog projekta FP7- REGPOT-2008-1: T– Pot sa udrugom Gačanka i projektom “Centar za tradicijske zanate” iznimno je značajna zbog zajedničkog interesa u istraživanju mogućnosti primjene prirodnih izvora pigmenata u suvremenom okruženju i značaja njihovih prirodnih zaštitnih svojstava.
Program projekta ” Centar za tradicijske zanate” predstavila je gospođa Dragica Rogić, te je ukazala na osnovne ciljeve projekta koji se očituju u revitalizaciji ruralne populacije Ličko – senjske županije integracijom tradicijskog nasljeđa i obrta u turističku ponudu.
Prof. dr. sc. Sandra Bischof Vukušić predstavila je projekt T – Pot ostvaren u okviru FP7 europskog okvirnog programa u grupaciji FP7- REGPOT-2008-1. Također će predstaviti i postignuća Znanstveno – istraživačkog centara za tekstil (TSRC-a).
Prof. dr. sc. Đurđica Parac – Osterman, predstavila je dio istraživačkog rada na prirodnim bojilima izlaganjem pod nazivom “Značaj prirodnih bojila za brendiranje hrvatskog proizvoda”, a prof. dr. sc. Tanja Pušić predstavila je karakteristike Sapunskog oraščića kao alternativnog sredstva za pranje. Mr. sc. Željko Knezić predstavio je ručno tkanje kao dio hrvatske etno baštine.
Sudionike radionice predstavio je i gradonačelnik grada Otočca, gospodin Mario Barković, te je podržao i pružio potporu inicijativi suradnje Znanstveno – istraživačkog centra za tekstil (TSRC) financiranog u sklopu europskog projekta FP7- REGPOT-2008-1: T– Pot koordinatorice prof. dr. sc. Sandre Bischof Vukušić, Zavoda za tekstilno–kemijsku tehnologiju i ekologiju Tekstilno-tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i projekta “Centar za tradicijske zanate” udruge “Gačanka”.
Gradonačelnik grada Otočca, gospodin Mario Barković sa sudionicima i predavačima na radionici |
Nakon održane radionice, predstavnici udruge Gačanka, poveli su ostale sudionike u razgledavanje zaštićenih mlinica na rijeci Gackoj, kao dijela hrvatske tradicijske baštine.
Tradicionalni hrvatski mlinovi na rijeci Gacki |
U prostorima tradicionalnih mlinova, udruga Gačanka predstavlja djelove tradicijskih zanata i sačuvane predmete tradicijske baštine doline rijeke Gacke i Ličko – senjske županije.
Izložba tradicijskih obrta, predmeta i alata u mlinovima na rijeci “Gacka” |
Znanstveno – stručna radionica pod nazivom “Zaštitna svojstva prirodnih bojila” je samo polazna točka za budućnost znanstveno – stručne suradnje, koja će predstaviti platformu znanja i razmjene iskustava. Cilj je razvoj i nadogradnja te obostrani interes u istraživanju mogućnosti primjene prirodnih izvora obojenih pigmenata u suvremenom okruženju, o važnosti njihove zaštite i ljudsko – ekološke dimenzije, kao i njihovog mogućeg turističko – ekonomskog učinka.
Zahvala:
Srdačno zahvaljujemo autoricama slika prikazanih u izvještaju, dr.sc. Ani Sutlović, doc. i Kseniji Višić, dipl.inž.
Ovdje možete pronaći materijale i prezentacije sa ove znanstveno – stručne radionice.