Textile Science Research Center (TSRC) je uspostavljen u listopadu 2008.g. na Sveučilištu u Zagrebu Tekstilno-tehnološkom fakultetu.

Osnovna svrha TSRC-a je poticanje, koordinacija i kontinuirani razvoj znanstveno-istraživačkog ili umjetničko-istraživačkog rada na Sveučilištu u Zagrebu Tekstilno-tehnološkom fakultetu i njegovo povezivanje s drugim međunarodnim i domaćim znanstvenim institucijama i industrijom.

Opći cilj TSRC-a je postizanje prepoznatljivosti hrvatskog znanstveno-istraživačkog rada u  tekstilnom, odjevnom i srodnim područjima te podržavanje razvoja industrije.

Specifični ciljevi TSRC-a su:

◊ Promocija izvrsnosti znanstveno-istraživačkog ili umjetničko-istraživačkog rada  te razvoj interdisciplinarnih istraživanja.

◊ Strateška partnerstva sa značajnijim domaćim i međunarodnim centrima ili institutima i gospodarskim subjektima.

◊ Koordinacija strategije znanstveno-istraživačkog ili umjetničko-istraživačkog rada u suradnji s međunarodnim i/ili domaćim gospodarskim subjektima.

◊ Definiranje prioritetnih znanstveno-istraživačkih ili umjetničko-istraživačkih tema u koordinaciji s međunarodnim i/ili domaćim gospodarskim subjektima.

TSRC predstavlja jezgru istraživanja u području tekstila i odjeće, a njegovi istraživači su ravnopravno uključeni u europski istraživački prostor (European Research AreaERA). Centar prati i slijedi aktivnosti Europske tehnološke platforme za budućnost tekstila i odjeće (European Technology Platform (ETP) For the Future of Textiles and Clothing (FTC), kao i inicijativu vodećih tržišta Lead Market Initiative (LMI).

TSRC će u svojstvu vodećeg centra izvrsnosti u području istraživanja i razvoja (R&D) unutar sektora tekstila i odjeće omogućiti brži znanstveni i tehnološki razvoj i time značajno pridonjeti razvoju ovog gospodarskog sektora.

TSRC nudi usluge znanstveno-istraživačkog rada i savjetovanja u području tekstila i odjeće. Ove usluge će biti znatno unaprijeđene mjerama i sredstvima projekta FP7-REGPOT-2008-1: Unlocking the Croatian Textile Research Potentials (T-Pot), financiranog od Europske komisije u periodu od 1. ožujka 2009 do 31. kolovoza 2011.

TSRC-ove prednosti i mogućnosti

Prednosti:

– aktivno sudjelovanje TSRC-ovih istraživača u Europskoj tehnološkoj platformi za budućnost tekstila i odjeće

– odlična povezanost s najvažnijim tekstilnim udruženjima: AUTEX, EURATEX, TI

– praćenje i provođenje najnovijih istraživanja u tekstilnom i odjevnom području, s naglaskom na tzv NMP područje (nanoznanosti, nanotehnologije, novi materijali i nove proizvodne tehnologije)

– visoka stručnost istraživača, te primjena njihove ekspertize na specijalizirane projektne aktivnosti

– kontinuirana suradnja s industrijskim partnerima.

 

Mogućnosti:

– partnerstvo s priznatim Europskim institucijama

– razvoj novih i inovativnih usluga u području informatičke tehnologije, kao npr Tekstilni Portal

– mogućnost primjene istraživanja u svrhu ekonomskog razvoja

– poboljšanje uvjeta za poslovne ideje putem inovacijskog menadžmenta

– podizanje znanstvenih kapaciteta, prvenstveno u NMP području, omogućiti će stvaranje grupacije dobro obučenih znanstvenika koji će svoje znanje moći prenositi

– dizajn i izvođenje tečajeva za specijaliste iz industrije na lokalnim institucijama

– podizanje znanstvenog kapaciteta TSRC-a da postane ključni RTD (Research & Technology Development) partner koji će usmjeravati hrvatska MSP (mala i srednja poduzeća) prema EU programima